ЛІТОПИС НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

Перша письмова згадка про Руську Поляну зустрічається у польських переписних списках і датується 1622 роком. Про освіту тих часів важко говорити, оскільки писемних пам'яток залишилось дуже мало. Якщо скористатись спогадами грецьких і польських мандрівників, які описували життя і побут слов'ян середнього Подніпров'я в період козацької доби, можна сказати, що освіта була на високому рівні, оскільки значна частина навіть жінок вміла читати й писати.

В Руській Поляні в кінці XIX ст. грамоти можна було навчитися у дяка Луцького Трохима Степановича (1867 - 1907 рр.). В церковній каплиці, яка знаходилась в центрі села на місці сучасного приватизованого магазину, Трохим Степанович навчав підлітків церковного співу, а в зимовий час у садибі Слюсаренка навчав дітей грамоті.

/Files/images/18.png

Кононенко Афанасій - перший учитель

В 1902 - 1904 рр. за ініціативою отця Афанасія (в миру Кононенко Афанасій Олексійович), було побудовано першу церковно - приходську школу, в якій відкрили 2 класи, а пізніше 4 класи. Отець Афанасій був першим вчителем, викладав Закон Божий. Зберігся підручник Закону Божого (знаходиться в церкві), виданий в Санкт-Петербурзі в 1901 р., на якому збереглася печатка із написом „Русско - Полянское двух классное приходское Черкасского уезда". Доля Кононенка А. О. дуже цікава і до кінця ще не вивчена. Відомо, що в 1919р. він в приміщенні школи (під полом) зробив схов, врятував близько 50 євреїв від погромів григор'євців. Після ІІ світової був репресований. В роки окупації допомагав партизанам.

/Files/images/Безымянный17.png

Приміщення старої школи

Після 1910 р. (дата не точна) в церковно-приходській школі математику читав Шевченко Ілля Герасимович, який теж зробив великий вклад у розвиток освіти і культури. Крім математики Ілля Герасимович захоплювався музикою. Дуже добре грав на скрипці, був організатором і активним учасником художньої самодіяльності в селі Руська Поляна.

В 1908р. в селі було збудовано ще одну школу, яка теж була двохкласною. В 1914 р. було побудовано на кошти земельства нове приміщення школи, в якій в 1918 р. навчалося 256 учнів, її в селі називали земською.

Після Лютневої революції, в квітні 1917 р., у м. Звенигородці відбувся перший з'їзд вчителів повіту, який ухвалив:

1. Просити Земство (і місто) прийняти школи всіх назв у своє відання, причому всі школи мають називатися «народними школами».

2. З'їзд, обговоривши питання про те, якою мовою належать навчати в школах, визнав, що тільки наука рідною мовою може дати нам вільну українську школу.

Таким чином, після з'їзду вчителів, очевидно, обидві школи були передані у відомство Земства і викладання почалося українською мовою. Після Жовтневої революції, громадської війни мережа освіти почалась розширюватись. В період більшовицької кампанії ліквідації неписьменності в селі, крім шкіл, були відкриті дві хати - читальні, де у вечірній час грамоти навчалися дорослі селяни.

В липні 1930 р. ЦК ВКП(б) прийняв постанову „ Про загальне обов'язкове навчання" - обов'язковою стала чотирикласна освіта. В кінці 30-х років на базі колишньої земської школи в селі почала працювати перша семирічка.

В роки Радянської влади директором нашої школи став Горбатюк Ілько Гнатович. Оскільки він був хворим на туберкульоз, то його не мобілізували на фронт, і він залишився працювати в школі. Помер під час німецької окупації.

В роки окупації розвиток освіти, практично, припинився. А в 1943 р., в період активних бойових дій, в тому числі і на території села, школи взагалі не переставали працювати.

Після Великої Вітчизняної війни село швидко розросталося.

/Files/images/Безымянный16.png

Шкільна бібліотека 1951 р.

Не дивлячись на те, що школа №1 стала середньою, місця для учнів у нашій школі не вистачило, оскільки вона стала семирічкою.

Діти молодших класів навчалися в пристосованих приміщеннях, в так званих філіях. В мікрорайоні Дубина - 1-2 класи, а по вул. братів Шапранів 3-4 класи.

В 60 - х роках почалося будівництво нової школи за сучасним проектом - із розкішною на той час їдальнею, спортивним залом, великими класами і світлими коридорами.

В 1969 році відбулося урочисте відкриття нового приміщення восьмирічної школи №2.

А в 1989 році наша школа стала середньою.

У 2005 році Руськополянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 Черкаської районної ради Черкаської області відсвяткувала 100-річчя.

Згідно рішення Руськополянської сільської ради від 02.05.2019 №7-5/VII Руськополянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 має нову назву Руськополянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №2 Руськополянської сільської ради (Руськополянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2) та отримала новий статут.

Щороку восени освітній заклад гостинно відчиняє свої двері малим руськополянцям.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Руськополянський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2

вул. Старшини Єпіфанова, 1/2, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область,
19602
Україна